SPOTKANIA EDUKCYJNE Z CYKLU: BEZPIECZEŃSTWO IT
Profil uczestnika: Dyrektorzy/Kierownicy Działów IT, Informatycy
Analizowane rozwiązania:
Technologie antywirusowe odpowiadają za identyfikację i eliminację wirusów, które przybierają formę złośliwego oprogramowania komputerowego lub niepożądanych aplikacji mających za zadanie wywołać określone uszkodzenia spowodowane tzw. infekcją wirusową.Profil uczestnika: Dyrektorzy/Kierownicy Działów IT, Informatycy
Analizowane rozwiązania:
- Systemy Antywirusowe
- Systemy Backupu
- Systemy Monitoringu Wizyjnego
Systemy antywirusowe stosowane są jako dodatkowe zabezpieczenie serwerów/stacji roboczych. Zarażenie infekcją wirusową najczęściej pochodzi z zewnętrznych, niezweryfikowanych nośników danych lub też przez Internet. Jednym z podstawowych narzędzi programu antywirusowego jest tzw. zapora ogniowa (ang. firewall), która ogranicza dostęp do zasobów poszczególnych komputerów i chroni je przed wpływami z zewnątrz (sieci publiczne, sieci lokalne, Internet). Zagrożenia wirusowe (robaki internetowe, spyware, konie trojańskie etc.) monitorowane są i wykrywane są w czasie rzeczywistym, co umożliwia stałą kontrolę bezpieczeństwa danego stanowiska. Odbywa się ono poprzez cykliczne wykonywanie skanowania komputerów po kątem potencjalnych infekcji/ataków. Gdy takie się pojawią, system automatycznie blokuje działanie użytkownika, chcącego pobrać zainfekowany program lub połączyć się z niezaufaną stroną internetową. System antywirusowy jest skutecznym narzędziem ochrony danych tylko w wypadku, gdy baza wirusów jest automatycznie aktualizowana przez producenta oprogramowania.
Główne korzyści z wykorzystania systemu antywirusowego:
- Wykrywanie obecności wirusa w systemie;
- Zapobieganie instalacji niepożądanego oprogramowania na komputerze;
- Możliwość naprawy uszkodzonych przez wirus plików;
- Ciągła ochrona bezpieczeństwa stacji roboczych.
Systemy backupu są odpowiadają za tworzenie kopii zapasowych najważniejszych danych w organizacji. Niejednokrotnie w ten sposób zabezpieczane są całe komputery wraz z danymi, co eliminuje ryzyko ich utraty w razie awarii. Gdy do tej już dojdzie, systemy backupu umożliwiają szybkie odzyskanie utraconych plików, a nawet oprogramowania, które uprzednio było zaimplementowane na urządzeniach. Backup umożliwia także zabezpieczenie danych przed ich niepożądanym wyciekiem spoza firmy, poprzez ich szyfrowanie, kompresję czy też zdalny monitoring. Systemy backupowe są na tyle elastyczne, iż istnieje możliwość dopasowania harmonogramu wykonywania kopii zapasowych do specyfiki i pracy przedsiębiorstwa w taki sposób, by nie przeszkadzał pracownikom. Nowoczesne systemy posiadają możliwość pracy w tle – tak, by pracownicy nie odczuli spowolnienia pracy systemu spowodowanego wykonywanymi kopiami zapasowymi. Kopii zapasowej można dokonywać względem pojedynczych plików jak i całego obrazu dysku.
Ważne jest, by pamiętać o tym, aby kopie zapasowe były przechowywane w innym miejscu niż komputer, a nawet w innym budynku, gdyż w razie katastrofy (powódź/pożar/kradzież) kopia będzie bezpieczna. Dodatkową możliwością tworzenia kopii zapasowych jest technologia cloud computing (przechowywanie danych w chmurze). Przy wykorzystaniu tej metodologii należy pamiętać o odpowiednim zaszyfrowaniu plików, by w razie pomyłki uniknąć przechwycenia danych przez niepowołane ręce. Szczególnie ważne pliki powinno się przechowywać w kilku kopiach zapasowych. Przed wykonaniem kopii zapasowej należy przetestować system backupu, by mieć pewność, że system zaimplementowany jest prawidłowo i w krytycznym momencie zadziała właściwie.
Główne korzyści z wykorzystania systemów backupowych:
- Zabezpieczenie najważniejszych plików/dokumentów;
- Możliwość szybkiego odzyskania pożądanych danych w razie awarii;
- Zapis kopii zapasowych z częstotliwością preferencji użytkownika;
- Możliwość gromadzenia kopii zapasowych "w chmurze";
- Gromadzone dane objęte są ochroną przed potencjalnymi zagrożeniami (wirusy, uszkodzenia mechaniczne dysku, pożar, powódź.
Systemu monitoringu wizyjnego wykorzystywany w przedsiębiorstwach przemysłowych mają za zadanie nadzorować przebieg procesów produkcyjnych, co umożliwia kontrolę, zwłaszcza w obszarach trudnodostępnych. Są nieodłącznym elementem wyposażenia sprzętowego nowoczesnych hal produkcyjnych, czy też składów magazynowych. Dzięki ciągłej kontroli możliwe jest szybsze i trafniejsze podejmowanie decyzji np. w przypadku awarii (ponieważ znane jest jej źródło) lub gdy na hali produkcyjnej zdarzy się wypadek bądź dojdzie do kradzieży. Zaletą systemów jest przede wszystkim możliwość monitorowania kilku miejsc jednocześnie w technologii cyfrowej bez względu na panującą porę dnia czy warunki pogodowe. Transmisja danych odbywa się poprzez wykorzystanie sieci komputerowej oraz protokołu IP, ponieważ urządzenia wizyjne posiadają wbudowany serwer WWW. Nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego wyposażone są w funkcjonalność sterowania kamerami oraz nagrywania sygnału audio. Z drugiej strony posiadają także możliwość zastosowania zabezpieczeń informatycznych przez podsłuchem, sabotażem czy też fałszowaniem źródła obrazu.
Główne korzyści z wykorzystania systemów monitoringu wizyjnego:
- Automatyczna detekcja ruchu/zmiany miejsca obserwowanego obiektu;
- Integracja systemu z systemem biometrycznym typu BMS;
- Możliwość szybkiej reakcji i przeciwdziałania wstępu osób niepowołanych;
- Możliwość kontroli pracy oraz eliminacja nieuczciwych pracowników;
- Poprawa efektywności pracy;
- Możliwość dysponowania zapisem wstecznym z kamer;
- Integracja systemu z narzędziami alarmującymi i ochrony;
- Ciągły nadzór ładunków i rozładunków towarów.